Logo
PiS znów tryumfuje w sondażach

wikipedia.org

23 maja 2016 15:47

Najnowszy sondaż TNS Polska pokazuje nieustającą przewagę Prawa i Sprawiedliwości na innymi partiami. Wynika z niego, że gdyby wybory odbyły się w maju, w Sejmie znalazłyby się cztery ugrupowania – PiS, PO, Nowoczesna i Kukiz’15, z największym poparciem dla pierwszej z nich. Pozostałe nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Aż 39 % ankietowanych zadeklarowało swoje poparcie dla partii rządzącej, co daje wynik wyższy niż w ubiegłym miesiącu o ok. 5 punktów procentowych. Na Platformę Obywatelską zadeklarowało oddać swój głos 17% - o 1 punkt procentowy mniej, na Nowoczesną 11% - 2 punkty procentowe mniej, natomiast na Kukiz’15 - 7% ankietowanych, co daje wynik mniejszy taż o 1 punkt procentowy, w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Spośród partii, które według takich wyników nie przekroczyłyby progu wyborczego, respondenci zadeklarowali poparcie dla SLD i PSL – po 4% oraz KOWIN i Razem – po 2%. Badanie uwzględniało także Twój Ruch, który uzyskał jednak 0% poparcia.

Autorzy sondażu zbadali także potencjalną frekwencję w wyborach. „Zdecydowany” udział w nich zadeklarowało 25% ankietowanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w zeszłym miesiącu). Raczej do urn wybrałoby się 33% (o 5 punktów procentowych mniej), a zdecydowanie nie zrobiłoby tego 15% badanych. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 13-18 maja na reprezentatywnej póbie 900 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat.

 

 

NPo

Za: http://www.rp.pl/