Logo
Platforma chce śledztwa ws. nacisków Kaczyńskiego na Radę Mediów Narodowych

Fot. Piotr Drabik

4 sierpnia 2016 19:47

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do prokuratury o wszczęcie śledztwa ws. informacji medialnych o tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mógł wpływać na Radę Mediów Narodowych, tym samym podważając jej niezależlność. Chodzi o sprawę prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

Przedstawiciele PO na konferencji prasowej w Sejmie powołali się na art. 2 ustawy o Radzie Mediów Narodowych, który mówi o tym, że to Rada Mediów Narodowych jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych jednostek publicznych radiofonii i telewizji oraz na art. 9 ustawy o RMN, mówiący, że członek rady w pełnieniu swojej funkcji jest niezależny i powinien kierować się dobrem publicznym. Poseł Arkadiusz Marchewka powołał się na doniesienia medialne, że po decyzji RMN o odwołaniu Kurskiego rozmowę z Krzysztofem Czabańskim przeprowadził osobiście Jarosław Kaczyński. Poseł wskazał, że w ten sposób prezes PiS mógł wpłynąć na niezależność składu RMN.  Poseł Michał Szczerba zaapelował o zebranie materiału dowodowego, który może wskazywać na to, że pomiędzy podjęciem pierwszej uchwały, która odwoływała Jacka Kurskiego w dniu jej uchwalenia, a drugiej uchwały, która odwoływała Jacka Kurskiego, ale dopiero od dnia rozstrzygnięcia konkursu, mógł mieć miejsce nieuprawniony wpływ osób trzecich na treść tejże uchwały, a także na niezależność członków RMN. Apelujemy do prokuratury o zabezpieczenie billingów, SMS-ów, monitoringu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej, apelujemy również o objęcie tego śledztwa nadzorem prokuratora generalnego ze względu na rangę tej sprawy - powiedział poseł PO.

Według PiS zarzuty PO są absurdalne. Poseł PiS Łukasz Schreiber odnosząc się do konferencji PO, określił ją jako "skandaliczną".

Natalia Wiślińska

Źródło: Onet.pl