Logo
Platforma Obywatelska chce delegalizacji ONR

4 września 2016 10:50

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiadają złożenie wniosku do prokuratora generalnego o delegalizacje Obozu Narodowo-Radykalnego. Powodem ma ma być propagowanie faszyzmu przez członków organizacji. 

Bezpośrednią przyczyną złożenia wniosku jest incydent z pogrzebu "Inki" i "Zagończyka", kiedy na uroczystości żałobnej pojawił się Mateusz Kijowski wraz ze środowiskiem KOD. Jego obecność spotkała się z dezaprobatą i niechęcią ze strony uczestników.
Dochodziło do różnych skandalicznych zdarzeń, do marszów ONR czy mszy świętych, na których był propagowany faszyzm. Jednak, o ile pamiętam, pierwszy raz mieliśmy do czynienia z sytuacją gdy w trakcie uroczystości z udziałem prezydenta i premier, niektórzy uczestnicy zostali z nich po prostu wyrzuceni przy udziale ludzi, którzy byli pod flagami ONR-u. To, co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, jest powodem naszego wniosku - wskazał Sławomir Nitras, poseł PO. Nitras uważa również, że ONR zawłaszcza sobie symbole narodowe i pamięć o polskich bohaterach z czasów II wojny światowej i  lat komunizmu. Żołnierze AK, Żołnierze Niezłomni - to są symbole narodu polskiego, a nie nacjonalistycznych i faszystowskich organizacji, jak ONR. Na to nie możemy pozwolić - powiedział polityk. Posłowie zamierzają w poniedziałek wysłać wniosek w sprawie delegalizacji do prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry oraz prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka. Pod wnioskiem podpisało się czworo parlamentarzystów: Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski oraz Cezary Tomczyk. Opisali w nim incydenty z udziałem ONR, które ich zdaniem mają znamiona naruszenia przepisów kodeksu karnego.

Natalia Wiślińska

Źródło: telewizjarepublika.pl