Logo
Platforma Obywatelska proponuje... nowe otwarcie. Program Polska Obywatelska 2.0

fot. Paweł Jaworski

19 czerwca 2016 21:27

Platforma Obywatelska inauguruje cykl konwencji programowych i proponuje program Polska Obywatelska 2.0. Sekretarz rady Programowej i członek Komisji Cyfryzacji w Sejmie – Kinga Gajewska oraz Michał Boni przekonywali, że aby móc się rozwijać, musimy iść drogą cyfryzacji.

Spotkanie odbyło się w Rzeszowie. "Postanowiliśmy przełamać barierę ścian gabinetów i otworzyć się na wszelkie sugestie Polaków. Zaczynamy nowy rozdział, tworzymy nową Platformę, z nowym programem dla Polaków i wspólnie z nimi" – relacjonuje Gajewska-Płochocka na łamach portalu naTemat.

 

 

"Po czwarte, państwo jest dla nas obywateli, a nie obywatele dla państwa. Państwo musi ułatwiać nam funkcjonowanie i musi być dla nas codziennie, o każdej porze i z każdego miejsca. Dostępne on-line, od wyborów po rozrywkę. Wszystkie dokumenty w jednej aplikacji mobilnej, dowód osobisty, prawo jazdy, karta płatnicza, karta miejska. Koniec ze staniem w kolejce w urzędzie, chcemy załatwić te wszystkie sprawy przez aplikacje" – brzmi propozycja nowego programu Platformy Obywatelskiej.

Tym bardziej zorientowanym przypomniały się niemal identyczne propozycje Platformy Obywatelskiej, jakie składała obywatelom w...2009 roku. Wówczas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło prace nad projektem PL.ID, którego założeniem było stworzenie nowego dowodu osobistego wyposażonego w czip. W ramach projektu miał powstać system, który łączyłby dane: PESEL, bazy dowodów osobistych oraz akty stanu cywilnego, Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, Centralną Ewidencją Wydanych i Unieważnionych Paszportów, KRS, Krajową Ewidencją Podatników, Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Karnym oraz ZUS.

Po podliczeniu kosztów wprowadzenia takiego rozwiązania zdecydowano się jednak zawiesić realizację projektu, choć projekty PL.ID oraz PESEL 2 pochłonęły od 100 do 230 mln zł z unijnych funduszy. Efektów tej kosztownej inwestycji nigdy nie poznaliśmy. Przy okazji warto odnotować, że wokół projektów informatycznych stwierdzono wiele nieprawidłowości, na skutek których Komisja Europejska zamroziła wypłatę 3,7 mld złotych na stworzenie polskiej e-administracji. 

 

Paweł Jaworski
Źródło: Onet.pl, Kinga Gajewska/YouTube, naTemat / fot. Paweł Jaworski