Logo
Platforma Obywatelska składa w Sejmie projekt ustawy reprywatyzacyjnej

fot. Wikimedia Commons

2 września 2016 18:27

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie tzw. "dużą ustawę reprywatyzacyjną". Sławomir Neumann przekonywał podczas konferencji prasowej, że ustawa powinna rozwiązać problem reprywatyzacji w Warszawie.

"To jest projekt, który w sposób całościowy, kompleksowy i ostateczny rozwiąże problem reprywatyzacji w Warszawie. Dzisiaj trafi na ręce marszałka Kuchcińskiego i ma być jednym z elementów rozwiązania tego problemu na poziomie Warszawy na początek. Projekt ustawy i to, co robi pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rada Miasta, czyli zewnętrzny audytor, który ma być wyłoniony i ma sprawdzić cały proces reprywatyzacji w Warszawie od początku wolnej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem tych ostatnich lat, a także komisja i autorytety, mają pokazać pełną transparentność i otwartość na rozwiązanie tego kłopotu. Te kilkadziesiąt zgłoszeń do prokuratury i CBA mają pomóc rozwiązać te zaszłości z przeszłości" – mówił Neumann. 

"Dzisiaj ustawa ma dać też przyszłość rozwiązania. To jest element, który Platforma Obywatelska chce dokończyć, położyć na stół i poprosić inne kluby parlamentarne i środowiska, także władze Warszawy i stowarzyszenia, zaangażowane w reprywatyzację, do pracy nad tą ustawą. Bo chcemy tę sprawę rozwiązać w sposób transparentny i jasny" – podkreślał.

"Mamy obawy co do prawdziwych intencji nie tylko PiS, ale także niektórych innych organizacji politycznych, które w tym temacie zabierają głos. Kiedy dochodzi do rzeczywistej próby rozwiązania i wyjaśnienia tych kwestii, to mamy do czynienia raczej z politycznym atakiem i agresją polityczną niż z chęcią współpracy. Liczymy, że to się zmieni, że ci wszyscy, którzy dzisiaj, także nieświadomie, wzywają HGW do dymisji, [zdadzą sobie sprawę, że] tak naprawdę wzywają do wstawienia komisarza politycznego z PiS do Warszawy. Wspieranie PiS-u we wprowadzeniu komisarza w Warszawie nie rozwiąże sprawy reprywatyzacji, a będzie próbą oszustwa warszawiaków, przejęcie miasta przez PiS, w którym to mieście ta partia nie może wygrać wyborów" – ostrzegał.

pj
Źródło: 300polityka