Logo
Płock uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

fot. Wikimedia Commons

15 września 2016 18:23

W Płocku 17 września zostanie odsłonięty grobowiec rodziny Bronarskich oraz panteon Żołnierzy Wyklętych. 

W grobowcu spoczywają rodzice i siostra Stefana "Liścia" Bronarskiego, żołnierza Podziemia Niepodległościowego zamordowanego przez UB w 1951 r. Sobotnie uroczystości rozpoczną sie Mszą św. koncelebrowaną w Bazylice Katedralnej o godz. 11:00. Stamtąd przeniosą się na cmentarz przy al. F. Kobylińskiego, gdzie zostanie odsłonięty grobowiec rodziny Bronarskich, a także panteon Żołnierzy Wyklętych. Całości będzie towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego.

O godz.14:00 w auli Centrum Edukacji odbędzie się wykład pt. "Żołnierze Niezłomni Mazowsza". W konferencji weźmie udział m.in. historyk dr Leszek Żebrowski, specjalizujący się w tematyce Podziemia Niepodległościowego i Narodowych Sił Zbrojnych.

Stefan Bronarski ps. "Liść" urodził się 17 sierpnia 1916 r. w Płocku. Od 1942 r. był członkiem Narodowych Sił Zbrojnych; działał w strukturach NSZ w Płocku, a następnie w Pułtusku. Po scaleniu NSZ z AK wiosną 1944 r., został szefem Kedywu w sztabie Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK. Po zajęciu ziem polskich przez Armię Czerwoną pozostał w konspiracji. W styczniu 1945 r. objął funkcję zastępcy komendanta Podokręgu Północnego NZW, a w 1946 r. – komendanta nowo utworzonego Okręgu XXIII Mazowsze Zachodnie NZW. Powołał tzw. patrole do walki z bezprawiem.

26 września 1948 r. został aresztowany przez UB wraz z pozostałymi członkami komendy Okręgu oraz oskarżony wraz z Janem Przybyłowskim, Wiktorem Stryjewskim i Jerzym Wierzbickim o udział w „nielegalnych organizacjach AK i NSZ”, współpracę z Niemcami i walkę z „patriotycznie nastawionymi partyzantami GL i AL”. Po bardzo brutalnym śledztwie 3 lipca 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem Mieczysława Widaja skazał go w procesie nr.akt.Sr.750 na podst. 1 §1 Dekr. 31.08.1944 r. na 5-krotną karę śmierci. 18 stycznia 1951 r. został stracony w więzieniu mokotowskim. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”.

 

źródło: wpolityce.pl/wikipedia

N.