Logo
Podlascy Czeczeni związani z IS korzystali z praw dla uchodźców

13 września 2016 16:39

Dwóch z czerech zatrzymanów Czeczenów podejrzanych o współpracę z Państwem Islamskim, było objętych ochroną uzupełniającą - donosi portal poranny.pl. W praktyce oznacza to, że korzystali z takich samych praw, co uchodźcy.

Pozostałym przyznano wcześniej tzw. pobyt tolerowany, co pozwalało im na legalne przebywanie na terytorum państwa polskiego. 

Czeczeni byli aktywni w okresie od maja do października 2014 r. Jak pisze poranny.pl, muzułmańscy imigranci zebrali prawie 9 tys. euro, które miały być przekazane terrorystom z Państwa Islamskiego. Do tego dochodzi gromadzenie sprzętu paramilitarnego oraz broni i amunicji. 

Najbardziej spektakularną akcją wydaje się jednak zorganizowanie operacji w białostockim szpitalu. Jednemu z terrorystów usunięto z klatki piersiowej pocisk. Później zapewniono mu opiekę medyczną wraz z pobytem w Polsce, a także pomoc przy powrocie na Bliski Wschód. 

Śledczy poinformowali, że grupa działała na terenie Białegostoku, Łomży, Warszawy oraz Turcji. Mężczyźni przebywali w Polsce legalnie, a jeden z nich został schwytany dopiero w Niemczech. Oskarżeni nie przyznają się do stawianych im zarzutów.

 

źródło: poranny.pl

N.