Logo
Podwyżki dla rządu i pensja dla pierwszej damy? Jest projekt ustawy

19 lipca 2016 17:07

W poniedziałek PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy dotyczący podwyżki wynagrodzeń prezydenta, premiera, ministrów, wiceministrów, posłów i wojewodów. Według "Rzeczpospolitej", najwięcej zyska na podwyżkach premier. Projekt zakłada, że od 4 do 5 tys. zł wzrosną też wynagrodzenia prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów. Posłowie i senatorowie zyskają około 2,7 tys. miesięcznie.

Nowelizacja ustawy zakłada również, że wynagrodzenie zaczęłaby otrzymywać pierwsza dama - w wysokości 55 proc. pensji męża, czyli głowy państwa. W projekcie wskazano, że pierwsza dama uczestniczy w wizytach zagranicznych, uroczystościach państwowych, obejmuje patronaty nad wydarzeniami. Wprowadzenie wynagrodzenia wiązałoby się z zakazem podejmowania działalności zarobkowej. Nowe przepisy objęłyby także byłe pierwsze damy, żony prezydentów wybranych od 1989 roku, które otrzymywałyby 75 proc. tego wynagrodzenia.

Jak uzasadniane są powyższe zmiany? PiS podwyżki uzasadnia tym, że uposażenia osób na stanowiskach kierowniczych są zamrożone od 2008 roku. W kwietniu Kancelaria Premiera przygotowała zestawienie, z którego wynika, że 19 z 20 dyrektorów generalnych w resortach miało wynagrodzenie wyższe od ministrów, 13 – od premiera, a jeden – od prezydenta.

Jak informuje "Rzeczpospolita", projekt miałby zostać poddany pod głosowanie na posiedzeniu, które rozpoczyna się 19 lipca i będzie trwało cztery dni.

Paweł Jaworski

Żródło: TVP Info