Logo
Pogrzeb żołnierza AK, gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego "Gryfa" z udziałem Andrzeja Dudy

12 stycznia 2017 20:43

5 stycznia zmarł gen. Janusza Borochowicz-Lewiński "Gryf". Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”. Uroczystości odbędą się 25 stycznia na Powązkach Wojskowych - informuje Kancelaria Prezydenta.

Najpierw prezydent RP mianował pośmiertnie żołnierza batalionu Armii Krajowej "Parasol" do stopnia generała dywizji. 

Dziś Kancelaria Prezydenta ogłosiła datę pogrzebu, która została wyznaczona na 25 stycznia. Dalej dowiadujemy się, że sam Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych. 

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” urodził się 17 września 1920 r. w Wołkowysku. Po napaści Związku Sowieckiego na Polskę został schwytany do niewoli, skąd potem udało się mu uciec. Następnie wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Służył w różnych oddziałach zbrojnych, między innymi pod komendą por. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W 1944 roku "Gryfa" skierowano do Warszawy, gdzie dowodził atakiem na aptekę, w wyniku któego udało się uzyskać narzędzia, opatrunki i cenne lekarstwa. 

Ranny musiał opuścić pole bitwy, jednak wcześniej będą odznaczonym krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po klęsce powstania wpadł w niemiecką niewolę, skąd później został uwolniony przez amerykanów. Po wojnie działał m. in. w Sudanie i Palestynie jako brytyjski agent. 

źródło: wpolityce.pl
BS