Logo
Police: Jest decyzja prokuratury ws. pomyłki podczas zabiegu in vitro

6 września 2016 13:15

Jak informuje Radio Zet, prokuratura okręgowa umorzyła śledztwo w sprawie pomyłki podczas zabiegu in vitro, do której doszło w Policach. Decyzja została wydana na podstawie opinii biegłego. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze doniesienia mediów w tej sprawie.

Zabieg sztucznego zapłodnienia wykonano pod koniec 2014 roku w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu Szpitala w Policach. W wyniku zastosowanej procedury dziecko urodziło się chore, a rodzice podejrzewali, że podczas zabiegu in vitro mogło dojść do błędu. Po badaniach okazało się, że najprawdopodobniej przez pomyłkę wszczepiono nasienie męża w komórkę innej kobiety.

Do odpowiedzialności za tragiczną pomyłkę pociągnięto do odpowiedzialności doktora Tomasza Bączkowskiego, który był wówczas koordynatorem laboratorium. Lekarz nie przyznał się do winy, twierdząc, że jego funkcja nie obejmowała opieki nad tą placówką. Według niego laboratorium podlegało klinice, którą kierował prof. Rafał Kurzawa, któremu nie można postawić zarzutów, ponieważ utrzymuje, że laboratorium było wtedy samodzielną placówką.

Natalia Wiślińska

Źródło: onet.pl