Logo
Polityk PiS: Ukraińcy chcą połączenia z Polską

6 lipca 2016 08:29

Poseł Stanisław Pięta z PiS w ramach eksperymentu chodził po Kijowie w polskim mundurze.  W jego wyniku stwierdził, że Ukraińcy są tak pozytywnie nastawieni do Polski, że chcą nawet przyłączenia do naszego kraju.  

Stanisław Pięta też uczestnikiem konferencji Konfederacji Bałtycko-Czarnomorskiej w Hadziaczu. Twierdzi, że spotkał się  tam z wielką sympatią do Polski. Nie potrafię ocenić, na ile te trendy są dzisiaj istotne dla Ukrainy. Tam znaleźli się ludzie, którzy chcą nawiązać do Unii Hadziackiej, którą przedstawiciele polskiego króla w 1658 roku zawarli z przedstawicielami Kozaków i która z Rzeczpospolitej czyniła państwo Trojga Narodów - mówi. - To jest coś zaskakującego, zastanawiającego, obserwujemy to środowisko. To nie jest tak, że chcemy prowadzić jakąś politykę imperialną, nie mamy do tego warunków - dodaje. Polityk mówi też, że chciałby zabezpieczenia losów Polski, Polaków na następne pół wieku. - To nie jest tak, że od samych Polaków coś zależy. Jeżeli po stronie ukraińskiej pojawiają się tego rodzaju pomysły, postulaty, myślę, że warto rozmawiać - powiedział w rozmowie z Superstacją.

O swoim eksperymencie opowiada zaś - To był taki mały test na to, jak reagują przeciętni Ukraińcy na polski mundur wojskowy. Nie zauważyłem jednej negatywnej reakcji, jednego skrzywienia, grymasu twarzy. Wszystkie reakcje, które się rysowały na twarzach przechodniów, których mijałem, były pozytywne.

Tymczasem w ostatnim marszu Ukraińców w Przemyślu padały hasła jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi. Paradowali tam też weterani UPA,  padały hasła tej organizacji i pojawiały się czerwono – czarne barwy UPA. Protestujący przeciw tej manifestacji, którzy siłą próbowali jej się przeciwstawić, zostali zatrzymani przez policję. Za niewpuszczenie do Polski ukraińskiego zespołu gloryfikującego zbrodniarzy z UPA i protesty w Przemyślu krytykuje Polskę Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce. Po stronie ukraińskiej pojawiają się też żądania przeprosin za niszczenie upamiętnień UPA w Polsce, które zresztą bywają szybko naprawiana przez polskie służby.

Żródło: onet.pl

DZ