Logo
Polityka gospodarcza Trumpa: obniżenie podatków, TTIP do kosza!

23 stycznia 2017 12:21

Donald Trump określił swoją politykę gospodarczą i wywołał niemałe zamieszanie. W dokumencie jasno określono, że umowa TTIP nie zostanie podpisana, a ponadto USA wycofują się umów TPP oraz NAFTA. To wręcz rewolucja w polityce handlowej czy wręcz zagranicznej Stanów Zjednoczonych. 

Z opublikowanych dokumentów określających politykę gospodarczą administracji Donalda Trumpa wynika, że rozpoczęta w piątek kadencja 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych przeniesie wielkie zmiany. Celem jest osiągnięcie corocznego 4-procentowego wzrostu gospodarczego oraz stworzenie 25 milionów miejsc pracy w ciągu nadchodzące dekady. Kolejne ważne postanowienie to obniżenie progów podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku CIT. Nowy prezydent USA kładzie nacisk na odwrót od polityki forsowania wolnego handlu, co jest prawdziwą rewolucją.

Jak podkreślono w dokumencie nowej administracji, jej realizacja rozpocznie się od wycofania się z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). To nieformalne potwierdzenie, że do koszta trafi także projekt Transatlantyckiej Umowy w dziedzinie Inwestycji i Wolnego Handlu (TTIP), a na tym jednak nie koniec, Trump żąda zmian w łączącej od 23 lat USA, Kanadę i Meksyk Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu.

- Prezydent Trump jest również zobowiązany, by renegocjować umowę NAFTA. Jeżeli nasi partnerzy nie zgodzą się na renegocjację, na uczciwych warunkach dla amerykańskich pracowników, to prezydent ogłosi, iż Stany Zjednoczone zamierzają wycofać się z NAFTA - cytuje PAP. 

Sekretarz handlu w nowej administracji ma podjąć "wszelkie kroki" w celu "ukrócenia nadużyć" państw łamiących międzynarodowej przepisy handlowe.

źródło: kresy.pl
BS