Logo
Polska administracja podatkowa najdroższa w Europie i 3. na świecie!

9 grudnia 2016 09:01

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) uznała, że administracja podatkowa w Polsce jest najdroższą w Europie i 3. na świecie. Dlaczego? Proporcjonalnie, największą część środków odebranych podatnikom, administracja pochłania... właśnie w Polsce. Nieefektywnie i drogo - tak w skrócie można opisać urzędnicze bastiony.

W raporcie "Tax Administration 2015" opublikowano wyniki, według których polska administracja podatkowa jest najdroższą w Europie i trzecią na świecie. Jednym z powodów, dla których zajmujemy tak wysokie, niechlubne miejsce w rankingu jest utrzymywanie podatku dochodowego PIT, którego obsługa angażuje armię urzędników ale... niewielkie wpływy do budżetu.

Według raportu, w Polsce aż 1,6% tego, co państwo zbiera z podatków idzie na utrzymanie administracji podatkowej. Dla prykładu w Niemczech: 1,35%, Czechach - 1,13% a Wielkiej Brytanii - 0,73%. Wyższy wskaźnik niż w Polsce utrzymuje się jedynie w Japonii - 1,7% oraz Arabii Saudyjskiej - 1,62%.

Od lat, o potrzebie likwidacji nieefektywnego podatku mówi między innymi lider partii Wolność - Janusz Korwin-Mikke: Wprowadzenie podatku dochodowego i jego podwyższanie jest przyczyną zastoju gospodarczego. Podatki dochodowe są złem, podatek dochodowy jest karą za dobrą pracę".

O sprawie głośno było również za sprawą Stowarzyszenia Republikanie, którzy ifnormowali, że ustawa o PIT była poprawiana już ponad 200 razy, co roku 4500 spraw sądowych dotyczy właśnie PIT, co roku PIT pochłania: 2 mld zł na urzędników sprawdzających nasze PIT-y, 40 mln zł na wysyłkę naszych zeznań podatkowych,100 ton papieru na druk formularzy.

PJ
Źródło: oecd.org, bankier.pl