Logo
Polska armia kupi amerykańskie pociski za ok. miliard złotych!

24 grudnia 2016 17:16

Resort obrony poinformował, że Polską armię wzmocnią pociski Jassm Extended Range amerykańskiej produkcji. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 940 mln złotych.

"W ostatnich dniach została podpisana umowa między przedstawicielami Polski i Stanów Zjednoczonych gwarantująca dostarczenie Polsce rakiet Jassm Extended Range - najnowocześniejszej broni antyrakietowej o zasięgu blisko 1000 km. Kontrakt opiewa na 940 mln zł" - poinformował MON.

Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) informuje, że departament bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na dostarczenie Polsce wspomnianych rakiet. Posłużą do likwidacji celów naziemnych w promieniu do tysiąca kilometrów. 

Polska Agencja Prasowa podaje nieoficjalnie, że Polska zakupi 40 takich rakiet. Do tego dochodzą egzemplarze szkoleniowe i symulatory. Warto nadmienić, że Polska jest pierwszym krajem który, oczywiście oprócz USA, zakupi wspomniane JASSM-ER'y.

Pociski AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą zainstalowane w samolotach F-16. Producentem obu elementów uzbrojenia armii jest zakład Lockheed Martin.

Rakiety JASSM to piekielnie skuteczna broń. Mogą uderzać po różnym kontem, na 8 sekund przed dotarciem do celu raz jeszcze identyfikują obiekt i możliwa jest korekta współrzędnych celu, co gwarantuje uderzenie z dokładnością do 2.5 metra. To pozwala na niszczenie nawet wzmocnionych bunkrów i celów ruchomych.

źródło: money.pl
BS