Logo
Polska będzie sprowadzać ropę z Iranu?

21 lipca 2016 17:18

Polski przemysł energetyczny aktywnie poszukuje różnych możliwości dywersyfikacji źródeł energii - wiceprezes PKN Orlen nie wyklucza sprowadzania ropy naftowej z Iranu.

Iran powoli uwalnia się od międzynarodowych sankcji i wiele wskazuje na to, że to właśnie irańska ropa zacznie podbijać rynki wschodniej i środkowej Europy. "Kiedy będzie dostawa, to poczekajmy jeszcze na ostateczne uzgodnienia.(...) Jest to jednak kraj objęty w jakiejś mierze sankcjami. Także jest kwestia dogrania operacyjnego i zapotrzebowania naszych rafinerii. Absolutnie jesteśmy gotowi taką ropę - powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu. 

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest w tym momencie gwarantowane poprzez szereg róznych umów zapewniajacych dostawę m.in ropy naftowej. Najważniejsza z nich z rosyjskim Rosneftem obowiązuje do 2019 roku, z opcją przedłużenia umowy na kolejne lata. Podobnie wygląda umowa z Saudi Aramco - jednym z największych koncernów naftowych na świecie.

Polska dotychczas podpisała kontrakty z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji. Orlen poszukuje kontrahentów również w Azerbejdżanie czy Iraku.

PS