Logo
Polska i Rumunia będą zacieśniać współpracę. Podsumowanie szczytu NATO na spotkaniu prezydentów Polski i Rumunii

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

11 lipca 2016 10:11

Spotkanie prezydentów Polski i Rumunii było okazją do podsumowania szczytu NATO, który w ostatnich dniach odbywałsię w Warszawie. Obaj zgodnie podkreślali, że szczyt NATO podjął bardzo ważne, przełomowe dla Europy Środkowo-Wschodniej, dla wschodniej flanki NATO decyzje.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydenci przekazali informację o planowanym na jesień spotkaniu ministrów spraw zagranicznych dziewięciu państw wschodniej flanki. W 2017 roku w Warszawie spotkanie szefów dziewięciu państw w "formacie bukareszteńskim". Polski prezydent dodał, że spotkania w tym formacie na szczeblu szefów państw i ministrów spraw zagranicznych będą się odbywały cyklicznie co dwa lata. Polska i Rumunia będą więc zacieśniać współpracę.

"My w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego także w tej części Europy chcemy o sytuacji bezpieczeństwa i krokach ewentualnie potrzebnych dla wzmacniania bezpieczeństwa dyskutować i mówić w tych sprawach jednym głosem" - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ocenił, że jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO jest decyzja o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki, dające gwarancję dla solidności i stabilności flanki wschodniej.

 

Paweł Jaworski
Źródło: prezydent.pl / fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP