Logo
Polska jedynym na świecie producentem miodu pitnego na skalę przemysłową. "Renesans wyrobów regionalnych"

6 października 2016 14:32

Jak wskazują eksperci, Polska jest jedynym na świecie producentem miodów pitnych na skalę przemysłową. W latach 2008-2013 produkcja tego alkoholu wzrosła dwukrotnie, do poziomu około 1,4 miliona litrów rocznie. Ta tendencja stale się utrzymuje. 

Jak informuje portal biznes.interia.pl, krajowy popyt na miód rośnie średnio o 8% rocznie, a eksport miodów pitnych nawet o 20% w skali roku. Osiem lat temu Komisja Europejska zarejestrowała wybrane miody pitne pochodzące z Polski, takie jak dwójniak, trójniak, czwórnika i półtorak jako Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność. O rynku miodów pitnych w Polsce zaczęło się znowu mówić w kontekście negocjowania umów Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), czyli mających otworzyć rynki handlowe po obu stronach Atlantyku. Producenci obawiają się bowiem, że zarówno same miody, jak i alkohol tworzony na ich bazie, może zza oceanu trafiać na rynek unijny. Obawy wynikają z faktu, że w Stanach Zjednoczonych nie ma obowiązku oznaczania żywności wyprodukowanej przy użyciu roślin modyfikowanych genetycznie, awięc również takie produkty trafią na nasz rynek. Z drugiej strony większa swoboda handlu to również szansa na znalezienie nowych rynków zbytu dla polskich produktów. 

Miodosytnictwo w Polsce ma ponad 1000-letnią tradycję. Wyrób miodu pitnego w Polsce nadal w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem tradycyjnych metod. Obecnie produkty regionalne znowu wróciły do łask, na czym zyskują również producenci miodu pitnego.

NW

Źródło: portalpszczelarski.pl