Logo
Polska wigilia najzdrowszą wieczerzą

24 grudnia 2016 17:59

Brytyjscy dietetycy przyjrzeli się wigilijnym potrawom. Okazuje się, że polskie, tradycyjne dania są najzdrowszymi dla organizmu.

Badaniami kierowała Christina Merryfield, główny dietetyk z Cromwell Hospital w Londynie. Po przeanalizowaniu wartości odżywczych, w tym białek, węglowodanów czy witamin wigilijnych potraw, pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło polskiej zastawie świątecznej.

Zawdzięczamy to wysokiej zawartości warzyw i ryb, w porównaniu do potraw innych narodów, bowiem nie wszędzie tego dnia obowiązuje post. Za najbardziej charakterystyczne danie brytyjska doktor uznała barszcz z uszkami, karpia i kompot z suszonych z owoców. Ten zestaw daje nam 7 na 10 punktów. 

Drugie miejsce przypadło Nowej Zelandii. 6 na 10 punktów to efekt obecności owoców morza, lekkich sałatek, grillowanych warzyw i delikatnych mięs. Punkt mniej i trzecie miejsce otrzymała Francja. Tam podstawą są duszone dania z drobiu np. indyk, kapłon lub perliczka oraz ciasto czekoladowe. Ostatnie miejsce w tym zestawieniu przypadło brytyjskim i amerykańskim daniom wigilijnym, m. in. za sprawą jedzenia lodów i ciężkostrawnych mięsiw. 

Zatem w przypadku polskich zwyczajów wigilijnych zdecydowanie sprawdza się zasada "smacznie i zdrowo".

źródło: rp.pl
BS