Logo
Polska zapłaci za niemiecką fabrykę?

8 maja 2016 05:06

Niemiecki koncern samochodowy Daimler planuje na terenie Polski wybudować fabrykę silników do samochodów Mercedesa. Jak informuje wicepremier Morawiecki, inwestycja ta będzie się wiązała z  dopłatami do nowych miejsc pracy. Wicepremier nie zdradza jednak kwoty, jaką rząd będzie musiał dopłacić do fabryki. 
 

„W każdej tego typu inwestycji pojawia się wsparcie państwa. Może dotyczyć braku opodatkowania i to tutaj będzie miało miejsce. Takie inwestycje wiążą się z dopłatami do miejsc pracy” – powiedział wicepremier Morawiecki, zapytany o wartość pakietu ulg podatkowych dla koncernu. Polityk nie zdradził, jakiego rzędu będzie to kwota, przekonując jednak, że w porównaniu do inwestycji wartej 500 mln euro nie będzie ona znacząca.

Niemiecka fabryka z silnikami do Mercedesa ma powstać w 2019 r. na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w Jaworze. Planowane jest, że ma zatrudniać ok. tysiąc pracowników. Polska zobowiązana jednak będzie zaoferować koncernowi zwolnienia z podatków i dostarczyć przeszkolonych już pracowników, a także dopłacić do kosztów budowy. Zdaniem reprezentującego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, inwestycje zagraniczne, które  kreowane są w naszym kraju na sukces, w rzeczywistości pochłaniają wiele milionów dotacji, opłacanych z pieniędzy podatnika, zaś gdy kończy się okres ulg, zagraniczni inwestorzy wycofują się. 

Jak podaje raport firmy doradczej EY – ze 167 tys. miejsc pracy stworzonych w polskich strefach ekonomicznych utrzymano jedynie 58 tys. Pozostałe inwestorzy zagraniczni zlikwidowali po zakończeniu ulg podatkowych.

NPo

Źródło: http://www.kresy.pl/