Logo
Polski bohater upamiętniony w Irlandii Północnej

10 maja 2016 19:46

W Belfaście powstał mural z wizerunkiem gen. Stanisława Sosabowskiego oraz żołnierzami 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i pilotami Dywizjonu 303 - infomruje portal londynek.net.

W ten sposób mieszkańcy stolicy Irlandii Północnej uczcili 124. rocznicę urodzin polskiego dowódcy z czasów drugiej wojny światowej. Malunek powstał na elewacji jednej z kamienic.

Inicjatywa wyszła od lokalnej społeczności działającej w The Ballymac Friendship Centre, zaś autorem muralu jest Dee Craig. Dzieło powstało we wschodniej części Belfastu, zamieszkanej przez wielu Polaków. W jego odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele Partii Demokratycznych Unionistów oraz konsul honorowy Polski w Irlandii Północnej.

Malowidło ma upamiętnić polski wkład w rozstrzygnięcie drugiej wojny światowej oraz przypomnieć o polskich emigrantach z tamtego okresu. 

Gen. Stanisław Sosabowski wsławił się dowodzeniem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w operacji Market Garden. Wskutek błędnych decyzji Aliantów, polscy żołnierze ponieśli wtedy ciężkie straty. Po wojnie gen. Sosabowski pracował jako obotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych. Zmarł na atak serca w 1967 r.

 

źródło: londynek.net

N.