Logo
Porażka Kluzik-Rostkowskiej. Do sklepików szkolnych wraca białe pieczywo

ulicaekologiczna.pl

12 maja 2016 09:38

 

Pomysły byłej minister edukacji narodowej mówiąc kolokwialnie nie wypaliły.Rodzice i uczniowie skarżyli się, że reforma"sklepikowa" jest zbyt restrykcyjna. Zabroniono m.in kanapek z białego pieczywa i słodzenia herbaty cukrem. Teraz, do sklepików szkolnych ku zadowoleniu ogółu wraca urozmaicona żywność, w tym białe pieczywo i kawa.

Zgodnie z zapowiadanym od dawna rozporządzeniem ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła poszerzono ofertę żywieniową sklepików szkolnych. Na półki powróci zatem m.in białe pieczywo czy kawa choć nie oznacza to, że sklepikarze będą mogli sprzedawać tzw. śmieciowe jedzenie. W rozporządzeniu dokładnie określono jakie produkty będą mogły znaleźć się na sklepowych półkach uwzględniając przy tym konieczność ograniczenia sprzedaży środków spożywczych zawierających zbyt duże ilości cukru, tłuszczu i soli niewskazane dla dzieci i nastolatków.

Zgodnie z nowym projektem uczniowie będą mogli w sklepikach szkolnych kupić pieczywo pszenne, razowe i pełnoziarniste a także niskobiałkowe czy bezglutenowe. Do łask wrócą także produkty półcukiernicze i cukiernicze. Te jednak będą musiały spelniać określone kryteria. Głównie jednak w szkolnych sklepikach mają królować sałatki i surówki, kanapki a także produkty i desery mleczne.

Rozporządzenie wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 września tego roku.

C.

 

za:rmf24