Logo
Postanowienie Trybunału Sprawidliwości UE korzystne dla PGNiG

27 grudnia 2016 20:52

 Trybunał Sprawiedliwości UE wstrzymał wykonanie decyzji KE nt. przyznania Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości gazociągu Opal. Zrobił tak na wniosek PGNiG - polska spółka od początku uważała rozstrzygnięcie Komisji za szkodliwe.

"Siła naszych argumentów dosyć szybko przemówiła do Trybunału Sprawiedliwości. Reakcja od samego początku była spodziewana, natomiast była niespodziewanie szybka" - mówił, wyraźnie zadowolony, prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas wtorkowej konferencji prasowej. Dodał, że decyzja TS oznacza, iż gazociąg Opal nie może być wykorzystywany tak, jak chciał tego Gazprom.

Rosjanie od dawna starali się o pozwolenie na pełne wykorzystywanie gazociągu. Uderzałoby to przede wszystkim w interesy Ukrainy, jako kraju tranzytowego i oznaczało możliwość zwiększenia przesyłu poprzez Nord Stream.  Zgodnie z decyzją KE z 28 października br. rosyjski Gazprom mógłby od 1 stycznia 2017 r. wykorzystywać 80 proc. przepustowości Opala, gazociągu biegnącego na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy. Jest on przedłużeniem ułożonego na dnie Bałtyku gazociągu Nord Stream. Punkt wejścia znajduje się nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Greifswald, a wyjście na granicy niemiecko-czeskiej w miejscowości Brandov.

 

MR

źródło: PAP