Logo
Potężny tajfun uderzył w Filipiny, stolica poważnie zagrożona

25 grudnia 2016 22:05

Nad Filipiny dotarł tajfun Nock-ten. Dziś uderzył we wschodnie prowincje kraju, natomiast teraz niebezpieczeństwo grozi samej stolicy - Manili. 

Super tajfun Nock-ten uderzył w niedzielę. Porywisty wiatr osiągał prędkość dochodzącą nawet do 255 km/h. Wcześniej władze ewakuowały tysiące mieszkańców z nisko położonych terenów wschodnich prowincji.O godz. 20 czasu lokalnego władze podały, że tajfun uderzył w Bato, w prowincji Catanduanes, położonej na południowy wschód od stolicy.

Choć dotychczas nie pojawiły się doniesienia o ofiarach huraganu, to tajfun zniszczył linie energetyczne, wiele domów i pola uprawne. 

Prędkość wiatru w tajfunie osiągała ok. 185 km/h, a w porywach dochodziła nawet do 255 km/h. W związku z tym, w niedzielę wieczorem na półwyspie Bicol ogłoszono najwyższy alert pogodowy.

"Nadal się modlimy, myślimy pozytywnie i pozostajemy czujni" - napisał na jednym z portali społecznościowych gubernator prowincji Camarines Sur, Luis Miguel Villafuerte. Polityk donosi także, że ewakuowano już 50 tysięcy osób. Natomiast 218 tysięcy ludzi opuściło swoje domostwa i przeniosło się w bezpieczne miejsca na wieść o nadchodzących huraganach i sztormach, co może skutkować powodzią.

W pobliżu Manili, stolicy kraju, Nock-ten znajdzie się w poniedziałek po południu i istnieje obawa, że może zagrozić miastu. Jest ono gęsto zaludnione i znajdują się tam najważniejsze państwowe instytucje.

źródło: tvnmeteo.
BS