Logo
Powązki: Zbezczeszczono co najmniej 8 grobów, między innymi Gomułki

Fot. Wikimedia/Cezary Piwowarski

11 sierpnia 2016 08:41

Jak informuje portal TVP Info, w rocznicę Powstania Warszawskiego został zbeszczeszczony nie tylko grób Bolesława Bieruta. Policjanci odkryli, że na siedmiu innych grobach przyczepiono naklejki z napisem „zbrodniarz komunistyczny”. Jednym z nagrobków jest mogiła Władysława Gomułki.

Funkcjonariuszy zawiadomiła osoba przebywająca na cmentarzu. Człowiek ten widział jak mężczyzna i kobieta oddalają się od nagrobków, na których znaleziono później naklejki i namalowano m.in. napis „kat”. Jedna z tych osób została rozpoznana przez policjanta jako osoba dokonująca w przeszłości podobnych czynów – mówi jeden ze śledczych. Z ustaleń tvp.info wynika, że postępowanie dotyczy zbezczeszczenia, co najmniej 8 nagrobków. Poza mauzoleum Bieruta chodziło m.in. o nagrobki Władysława Gomułki, Józefa Badeckiego i Jakuba Bermana. Sprawcy umieścili na nich naklejki z napisem „zbrodniarz komunistyczny”. 
Nie można jednak przesądzać, że zatrzymane przy cmentarzu osoby rzeczywiście dokonały zbezczeszczenia miejsc pochówków. Prawdopodobnie zbadane zostaną ślady zabezpieczone na naklejkach. Policjanci i prokuratorzy muszą ustalić, kiedy dokładnie doszło do zbezczeszczenia grobów komunistycznych polityków.

Natalia Wiśińska

Źródło: TVP Info