Logo
Powołano Społeczny Trybunał Narodowy. Cel: symboliczne osądzenie zbrodni komunistycznych

8 listopada 2016 18:29

Reduta Dobrego Imienia oraz Fundacja „Łączka” podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy powołaniu wspólnego projektu pod nazwą Trybunał Narodowego.

Ten Trybunał ma na celu przynajmniej symboliczne osądzenie zbrodni komunistycznych, które popełnili komuniści w Polsce w latach 1944-1989 – wskazał Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia.

Porozumienie między fundacjami „Redutą Dobrego Imienia” oraz „Łączka” zostało podpisane we wtorek. Dotyczy ono powołania Społecznego Trybunału Narodowego, który osądzi zbrodnie komunistyczne. Chodzi o to żeby w ten symboliczny sposób te zbrodnie osądzić. Co będzie tą karą symboliczną? Wydaje się, że należy nawiązać do polskiej tradycji i tych zbrodniarzy skazanych przez Trybunał nazwać ludźmi pozbawionymi czci i honoru, którym żaden przyzwoity człowiek nie powinien podać ręki – mówił Świrski.

Dzisiaj przystępujemy do kolejnego etapu naszej wspólnej działalności. Chcemy wypełnić pewną lukę w przestrzeni publicznej, przyjrzeć się i spróbować osądzić społecznie symbolicznie zbrodniarzy komunistycznych. Przez ostatnie 27 lat niestety państwo polskie nie zrobiło wszystkiego, by sobie z tym problemem poradzić. Większość zbrodniarzy komunistycznych nie poniosła żadnej kary – powiedział Tadeusz Płużański z Fundacji „Łączka”. Dodał, że taka sprawiedliwość karna i ludzka nie spotkała żadnego sędziego ani prokuratora, żaden z nich nie trafił do więzienia w związku z ich zbrodniczą działalnością. Powiedział, że chciałby, aby Trybunał pomógł zrozumieć kolejnym pokoleniom czym był komunizm, a jeśli sądy nie potrafią tych zbrodniarzy skazać, to można to zrobić chociażby w sposób symboliczny. 

NW

Źródło: TVP Info