Logo
Powstaje film "Dywizjon 303". Zobacz nagranie z planu [WIDEO]

16 listopada 2016 20:24

„Dywizjon 303” to produkcja polsko-brytyjska. W filmie o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię zagra między innymi Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk. 

Zdjęcia do filmu realizowane są w okolicach Warszawy i  Krakowa, a także w Wielkiej Brytanii. Budżet "Dywizjonu 303" to 14 mln zł. Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na jego produkcję 2 mln złotych. Według planów, na 110 minut filmu około 27 minut mają stanowić wygenerowane komputerowo walki powietrzne. Producent Jacek Samojłowicz  poinformował, że film - realizowany w dwóch językach, polskim i angielskim - będzie miał także specjalną premierę w Londynie oraz że planowana jest jego dystrybucja kinowa za granicą, w Wlk. Brytanii i USA.

Dywizjon 303 (1940-1946) był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wlk. Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski i Czech Josef Frantiszek.

15 listopada 2016 odbyła się konferencja prasowa dla filmu "Dywizjon 303". Media spotkały się z twórcami filmu w sali pokazowej wytwórni filmowej na Chełmskiej, gdzie zostały zaprezentowane pierwsze fragmenty filmu. Zostały przedstawione również opinie konsultantów historycznych w zakresie prawdy historycznej zawartej w scenariuszu i zrealizowanym już materiale filmowym. 

 

NW

Źródło: telewizjarepublika.pl