Logo
Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dziś wybrano projekt architektoniczny

26 stycznia 2017 19:28

Podczas konferencji prasowej w Warszawie zostały ogłoszone wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Główną nagrodę otrzymał zespół M.O.C. ARCHITEKCI Ewy i Błażeja Janików z Katowic.

"Chcieliśmy w naszym projekcie upamiętnić wszystkich tych ludzi, którzy przeszli przez to miejsce. (…) To ważny temat dla nas, jako architektów, i dla całego kraju. To miejsce powinno było powstać już dużo wcześniej" – powiedział jeden z autorów zwycięskiego projektu Błażej Janik.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki podziękował wszystkim uczestnikom konkursu i zaznaczył, że brali udział w bardzo ważnym historycznym projekcie."To Muzeum będzie symbolicznym zwycięstwem ludzi, którzy nie zgadzali się na to, co wydarzyło się w Polsce po drugiej wojnie światowej. Reżim komunistyczny robił wszystko, aby wymazać z naszej pamięci Żołnierzy Wyklętych, a to co się dziś dzieje, budowa Muzeum, jest ich zwycięstwem. Miało ich nie być na kartach historii, a teraz zostaną w nich zapisani na zawsze. Oddajemy cześć i hołd najdzielniejszym i najodważniejszym bohaterom naszego narodu" – podkreślił Jaki.

 

MR

źródło: niezalezna.pl