Logo
Powstaje nowe endeckie stowarzyszenie: "Kuźnia nowych elit"

wpolityce.pl/ zrzut z ekranu

19 maja 2016 15:52

Ośmiu parlamentarzystów i Rafał Ziemkiewicz współtworzyć będą powstające stowarzyszenie „Endecja”. Nowa organizacja ma być zarówno platformą polityczną jak i kuźnią liderów. To, co tu tworzymy, to fabryka elit – deklarował Ziemkiewicz w trakcie konferencji prasowej w Sejmie.

Twórcy „Endecji” deklarują chęć odwoływania do dziedzictwa Romana Dmowskiego, bo to właśnie on ma być patronem powstającego ruchu. „Jesteśmy Polakami, mamy obowiązki polskie, tym większe nasze aspiracje moralne i intelektualne. Chcemy Polskę odwrócić ze ślepej uliczki, w którą wprowadza nas od lat plemienna wojna” – deklarował Ziemkiewicz.

Podobne słowa znanego publicysty pojawiały się w kilku jego ostatnich felietonach. Pisał on o pewnej niszy politycznej i potrzebie budowania ruchu odwołującego się do przedwojennej tradycji narodowej demokracji. Chęć wypełnienia tej niszy zadeklarował dzisiaj Paweł Kukiz, który mocno wspiera ideę endeckiego stowarzyszenia. „Liczę, że myśl wybitnego męża stanu, Romana Dmowskiego będzie coraz bardziej unosić się nad Polską” – życzył powodzenia nowej inicjatywie Kukiz.

„Endecja” nie będzie partią polityczną, ale jej twórcy zapowiadają nowe spojrzenie na politykę i wprowadzanie do głównego nurtu ważnych wątków dla polskiego społeczeństwa. Dzisiaj mówili m.in. o problemach integracji europejskiej i szeroko pojętym kryzysie w Unii. Za przykład dawali Norwegię, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, a jest państwem całkowicie zintegrowanym z resztą Europy oraz intensywnie współpracującym z całą wspólnotą europejską.

Nowopowstałe stowarzyszenie to inicjatywa posłów związanych wczesniej z Ruchem Narodowym, którzy zdecydowali się na pozostanie w strukturach Kukiz ’15. Już po dzisiejszej konferencji widać jednak, że będzie ona skupiała znacznie szersze grono. Poza Adamem Andruszkiewiczem, Sylwestrem Chruszczem, Bartoszem Józwiakiem i Tomaszem Rzymkowskim jego szeregi zasilą m.in. posłowie: Marek Jakubiak, Paweł Grabowski, Krzysztof Sitarski oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz.

 

MS