Logo
Powstał nowy przewodnik po Europie dla UCHODŹCÓW. Co ci ludzie mają w GŁOWACH?!

21 stycznia 2017 11:02

Prestiżowa agencja fotograficzna Magnum wydała ilustrowany przewodnik po Europie dla uchodźców. Główne przesłanie publikacji brzmi: Europejczycy też byli migrantami.

Autorzy zdecydowali się na uniwersalny charakter przewodnika - będzie on dotyczył przede wszystkim aspektów socjologicznych i historycznych. Obecne realia polityczne szybko się zmieniają i trudno byłoby stworzyć coś praktycznego, a jednocześnie aktualnego na lata - piszą wydawcy.

Alia Malek, która odpowiada za treści zawarte w przewodniku, twierdzi, że dla uciekających przed wojną Syryjczyków historia Europy jest czymś "zupełnie abstrakcyjnym".

"Spotkałam wielu uchodźców, którzy twierdzą, że to, co się teraz dzieje w Syrii, jest niepodobne do niczego innego w historii" - mówi Malek.

"Wydawało mi się czymś smutnym, że uchodźcy zmierzają do Unii Europejskiej, która została stworzona między innymi po to, aby uniknąć konfliktów, które mają teraz miejsce na Bliskim Wschodzie". 

Przewodnik zawiera wypowiedzi migrantów z krajów bliskowschodnich, którzy przybyli do Europy ponad 20 lat temu oraz rdzennych Europejczyków. Książka opatrzona jest także zdjęciami miejsc, które mogą przydać się uchodźcom w przemieszczaniu się po Starym Kontynencie.

Publikacja została wydana w 5 tys. egzemplarzy, które trafiły do organizacji pomagającym uchodźcom.

Autorom zdaje się nie przeszkadzać fakt, że wśród uchodźców mogą znajdować się setki tzw. "samotnych wilków" Państwa Islamskiego. W lipcu ubiegłego roku, gazeta "Neue Osnabruecker Zeitung" podawała, że 410 uchodźców w Niemczech jest podejrzanych o terroryzm. Dane te potwierdza niemiecki wywiad.

 

źródło: time.com

N.