Logo
Powstała nowa fundacja w obronie demokracji. We władzach m.in. Mateusz Kijowski

26 października 2016 17:30

W Warszawie powstała nowa fundacja "Demokracja XXI wieku". Jej prezesem został Radosław Markowski, zastępcą Piotr Niemczyk, a w radzie fundacji Władysław Frasyniuk czy Monika Płatek oraz Mateusz Kijowski. 

Fundacja została zarejestrowana w połowie lipca tego roku w Warszawie. Wśród licznych zadań są przede wszystkich ogólne hasła w stylu: "budowanie sieci społecznych w kulturze otwartości i wzajemnej pomocy" czy "wpływanie na debatę publiczną w obszarze społeczeństwa obywatelskiego" albo "integracja środowisk naukowych, gospodarczych i akademickich".

Prezes fundacji to Radosław Markowski, który swego czasu był przedstawicielem premiera Donalda Tuska w radzie CBOS. Zastępcą Markowskiego jest Piotr Niemczyk - w latach 90. wiceszef wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Niemczyk prowadzi firmę Niemczyk i Wspólnicy, która zajmuje się wywiadem gospodarczym. W 2011 roku tvp.info ujawniło, że był etatowym doradcą Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych oraz członekiem rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW. W fundacji znajduje się również Monika Płatek, prawnik znana ze skrajnie lewicowych poglądów oraz Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji.

NW

Źródło: niezależna.pl