Logo
Poznań: Kontrowersyjna akcja feministek. Będą uczyć „jak bezpiecznie przerwać ciążę w domu”

8 grudnia 2016 10:56

10 grudnia w Poznaniu, w siedzibie stowarzyszenia Stonewall, odbędzie się spotkanie pod hasłem "Jak bezpiecznie przerwać ciążę w domu". Wśród prelegentów jest kilka feministek i „ekspertka do spraw reprodukcyjnych”. 

Jak wskazują organizatorzy spotkania, jest ono wynikiem funkcjonowania w Polsce restrykcyjnej ustawy aborcyjnej. 7 stycznia 1993 roku Sejm uchwalił ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Weszła ona w życie 14 marca 1993 roku i nadal obowiązuje. Jej przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie. W podobnej sytuacji znajdują się obywatelki Malty i Irlandii. Poza Europą, ofiarami zakazu do przerwania ciąży są obywatelki takich krajów jak np. Salwador, Nikaragua, Honduras, Indonezja. Podobnie jak w Polsce, zakaz aborcji nie oznacza braku aborcji. Osoby zorientowane na przerwanie ciąży szukają sposobu i zazwyczaj go znajdują - czytamy w opisie wydarzenia.

Organizatorzy ujawniają również, kim będą prelegenci. Do rozmowy na ten temat zaprosiłyśmy Kingę Jelińską, dyrektorkę fundacji Women Help Women, Justynę Wydrzyńską, przedstawicielkę Kobiet W Sieci, Karolinę Więckiewicz, prawniczkę, ekspertkę od praw reprodukcyjnych oraz Natalię Broniarczyk, aktywistkę feministyczną z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

Grupa Stonewall to poznańskie stowarzyszenie LGBT. Grupa zaczynała od obwieszania miasta tęczowymi flagami, potem organizowała parady równości. Przygotowała też nagranie z przebranym w damski strój mężczyzną, paradującym przed kościołem z lizakiem w kształcie penisa. 

Akcją poznańskich homoseksualistów i feministek zajmuje się już prokuratura - prowadzone są czynności wyjaśniające. 

NW

Źródło: TVP Info