Logo
Premier Turcji: Ryzyko kolejnej próby zamachu stanu jeszcze nie zniknęło

23 lipca 2016 09:32

Podczas konferencji prasowej premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że wciąż istnieje ryzyko kolejnej próby puczu. Jednocześnie zapewnił, że władze kontrolują sytuację. Podkreślił także, że nie miał wcześniej informacji o planowanym zamachu stanu. 

Binali Yildirim zalecił obywatelom, by byli spokojni. Niebezpieczeństwo nie zostało zażegnane, ale nasi obywatele nie powinni się niepokoić – przekonywał. Wskazał jednak, że chociaż tydzień po nieudanym zamachu stanu życie Turków wróciło do normalności to nie można mieć powodów do zadowolenia. Zaznaczył, że tureckie instytucje, które obecnie opanowują sytuację w kraju, kierują się literą prawa, a nie żądzą zemsty. 

W następstwie zamachu stanu turecki parlament formalnie zatwierdził wprowadzenie na trzy miesiące stanu wyjątkowego. Rząd zaaprobował możliwość debaty nad przywróceniem zniesionej w 2004 roku kary śmierci, aby móc wymierzać ją puczystom. Ponadto Turcja zawiesiła stosowanie na terytorium kraju stosowanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Paweł Jaworski

Źródło: TVP Info