Logo
Prezes Lotosu: negocjujemy z USA warunki dostaw ropy [WIDEO]

27 października 2016 20:45

Prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn udzielił wywiadu dla portalu Energetyka24.com. Podkreśił w nim pozytywne skutki pakietu paliwowego, handel z Iranem i rozmowy prowadzone z USA. W daleszej części wywiadu poroszone zostały kwestie strategii rozwoju Lotosu.

 

„Pakiet paliwowy to był strzał w dziesiątkę. Od kiedy wszedł w życie, tj. 1 sierpnia, nastąpił duży wzrost konsumpcji oleju napędowego. To trend ogólnopolski nie tylko w Grupie Lotos. Dziś na rynku mamy do czynienia z dużym deficytem oleju napędowego, a dzięki nowym przepisom pojawiła się szansa dla firmy, którą wykorzystaliśmy” - mówi Robery Pietryszyn, odnosząc się do tzw. "szarej sfery"  rynku paliwowego. 

„Tankowiec z Iranu wpłynął do Gdańska, ropa została rozładowana, przeprocesowana czyli uzyskaliśmy efekt finalny w postaci produktów. Jest to dobra ropa i jest to argument za tym żeby prowadzić dalsze rozmowy z Iranem na temat zakupów kolejnych produktów” - tak kwestie współpracy z Iranem komentuje Prezes Lotosu

„Dziś na rynkach naftowych wszystko jest możliwe, każdy kierunek importu ropy jest realny i to zarówno w ramach umów spotowych i długoterminowych. Czy to będzie wschód czy zachód? Jeśli okaże się atrakcyjna ropa z USA w zakresie jakości i ceny to jesteśmy otwarci na ten kierunek spotowo. Takie rozmowy prowadzimy. Nie chciałbym mówić o szczegółach, ale badamy ten rynek” - dodał menadżer w temacie rozmów z USA.

Na koniec Robery Pietryszyn omówił plan rozwoju Lotosu na przyszłe lata: „Nasza strategia, którą ogłosimy w grudniu jest podzielona na dwie części. Pierwsza do roku 2018 kiedy spadnie nam „kaganiec zadłużenia” i pozwoli nam myśleć o nowych projektach inwestycyjnych. Do tego roku stawiamy na zoptymalizowanie dotychczasowych środków – czy to na marży zintegrowanej czy optymalizację operacyjną. Szczegóły w pod koniec roku”

Z Robertem Pietryszynem, Prezesem Grupy Lotos rozmawiał portal Energetyka24.com

 

 

źródło: energetyka24.com
BS