Logo
Prezes TVN odchodzi. Za zbytnią krytykę PiS?

wikipedia.org

20 lipca 2016 17:16

Trzy dni po zakończeniu szczytu NATO w Warszawie prezes TVN Szwajcar Markus Tellenbach pożegnał się ze stanowiskiem. Zastąpił go Amerykanin Jim Samples. Stacja wypowiadała się wcześniej krytycznie o polskiej władzy właśnie w kontekście szczytu. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Scripps Interactive.

Oficjalnie powodu zmiany na stanowisku prezesa TVN nie podano. To dla nas naturalny czas na tego typu zmianę wynikający z postępującego procesu integracji. Minął rok od akwizycji firmy i czas na kolejny krok w rozwoju TVN w strukturach Scripps Networks - mówi  mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dylan Jones z Scripps Networks Interactive.

Szwajcar pełnił swoją funkcję od 2009 r. i pozostał nim, kiedy Amerykanie przejęli TVN w 2015 r. Po przejęciu przez Scripps Interactive TVN, stacja nie zmieniła w większym stopniu swojego profilu. Jednak przed ostatnimi wyborami prezydenckimi, jeszcze przed sfinalizowaniem kupna przez Amerykanów, dużo miejsca poświęcano w niej Pawłowi Kukizowi, który został poparty przez Kubę Wojewódzkiego. Dobry wynik Kukiza w znacznej mierze przyczynił się do porażki faworyzowanego Bronisława Komorowskiego i zwycięstwa Andrzeja Dudy. Po wygranej w wyborach prezydenckich bardziej proamerykański od PO, PiS sięgnął także po zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, pierwszy raz w historii Polski po 1989 r.  stając się partią samodzielnie sprawującą rządy.

Ostatnie wybory w Rumuni również wygrała proamerykańska prawica. To w Polsce i Rumunii powstanie amerykańska tarcza antyrakietowa. Obydwa kraje prowadzą antyrosyjską politykę, a Polska jest prawdopodobnie najbardziej proukraińskim krajem Europy. Przy rządach ekipy PiS rosną szanse na wygranie przez amerykańskie koncerny najważniejszych przetargów dla polskiej armii. W dobie kryzysu w relacjach NATO-Rosja w Polsce ma stacjonować  amerykański batalion o liczebności tysiąca żołnierzy, a także dowódca brygady pancernej. Ma również powstać baza z ciężkim sprzętem. Amerykanie krytykują jednak polskie władze za zamieszanie z Trybunałem Konstytucyjnym.

Nowy prezes TVN zapowiada zmiany personalne.

Źródło: wikipedia.org/mpolska24.pl

 

DZ