Logo
Prezydenci Polski i Ukrainy:"Potwierdzamy obopólnie strategiczny charakter naszych relacji"

Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

25 sierpnia 2016 10:30

Andrzej Duda oraz Petro Poroszenko spotkali się wczoraj w Kijowie z okazji 25. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy. Szefowie państw przyjęli wspólną deklarację dotyczącą stosunków polsko-ukraińskich.

"My, Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, w dniu obchodów 25. rocznicy Niepodległej Ukrainy, potwierdzamy obopólnie strategiczny charakter naszych relacji i deklarujemy, że chcemy nadal budować polsko-ukraińskie sąsiedztwo na zasadach wspólnego rozwoju cywilizacyjnego, który stanie się trwałymspoiwem naszych relacji, gwarantując obecnym i przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców poczucie wzajemnego zaufania, zgody i bezpieczeństwa" – czytamy w dokumencie.

"Polska była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając zarówno jej europejskie, jak i transatlantyckie dążenia" – podkreślał Andrzej Duda w Kijowie.

"Byliśmy pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 r., staliśmy przy Ukrainie w trudnych dla niej momentach - w czasie pomarańczowej rewolucji, w czasie rewolucji godności, stoimy także i dzisiaj, kiedy cały czas trwa ten niezwykle trudny dla Ukrainy czas konfliktu we wschodniej części państwa ukraińskiego i okupacji Krymu" – dodał nasz prezydent.

Paweł Jaworski
Źródło: prezydent.pl / fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP