Logo
Prezydent Chin przyjedzie do Ekwadoru. Państwo Środka intensyfikuje kontakty w Ameryce Płd.

1 grudnia 2016 18:45

Przed wizytą chińskiej głowy państwa do Ameryki Południowej ambasador Chin w Ekwadorze - Wang Yulin udzielił wywiadu na temat stosunków pomiędzy tymi krajami.

Podkreślał w nim wartość przyjaźni na linii Quito – Pekin. Pomimo, że kraje leżą z dala od siebie relacje pomiędzy nimi są bardzo dobre. Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1980 roku, dzięki nim wzmocniono wzajemne zaufanie, pogłębiono kooperację w szczególności w handlu i finansach, zintensyfikowano wymianę kulturalną oraz postanowiono współpracować w budowaniu wspólnego stanowiska w kwestiach światowych.

"Po raz pierwszy miałem okazję udać się do Ekwadoru w 1997 roku. Wtedy też uderzyło mnie ciepło z jakim traktowano osoby przyjeżdżające z zagranicy” – mówi Wang.

Jest on 13 chińskim ambasadorem w Ekwadorze. Jak twierdzi "namacalnie mogę doświadczyć owocnej współpracy pomiędzy krajami, zarówno Chiny jak i Ekwador darzą siebie zaufaniem, dzięki czemu łatwiej im budować silną relację”.

"Chiny są trzecim największym partnerem handlowym dla Ekwadoru, podczas gdy Ekwador jest ważnym partnerem energetycznym dla Chin. Handel obustronny pomiędzy krajami wyniósł w roku ubiegłym 3,8 mld dolarów. W szczególności banany i kwiaty zyskały uznanie wśród chińskich konsumentów".

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: independent.co.uk, en.people.cn