Logo
Prezydent Czech: przez napływ imigrantów Europa coraz bardziej zagrożona terroryzmem

26 grudnia 2016 19:07
Prezydent Czech Milosz Zeman nie ma wątpliwości, że ostatnie zamachy terrorystyczne w Europie mają związek z napływem imigrantów. Przy okazji dorocznego orędzia z okazji Bożego Narodzenia wypowiedział się jednoznacznie przeciwko planom UE wprowadzenia tzw. systemu kwotowego, według którego miałoby dojść do relokacji migrantów w państwach członkowskich.


"Dziś nikt nie ma wątpliwości, iż fale migracji i ataki terrorystyczne są ze sobą powiązane". Aby zapobiec atakom na terytorium Republiki Czeskiej władze nie mogą godzić się na przyjmowanie imigrantów "na jakoby dobrowolnej zasadzie"" - podkreślił Zeman.

Prezydent Czech opowiedział się za pomocą osobom zagrożonym wojną i represjami bezpośrednio w ich państwach lub krajach sąsiadujących. Dodał także, że pomoc należy kierować również do takich państw jak Włochy i Grecja, do których docierają bardzo liczne rzesze imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W swoim orędziu prezydent Czech odniósł się też do kwestii Brexitu. Jego zdaniem podjęta w czerwcu decyzja nie jest korzystna zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i UE. Za taki a nie inny wynik referendum winą obarczył unijne władze, "całkowicie niekompetentne i zbiurokratyzowane", coraz bardziej oddalające się od obywateli.

Zeman konsekwentnie podtrzymuje swoje negatywne stanowisko odnośnie napływu muzułmańskich imigrantów do Europy. W orędziu do narodu wygłoszonym przed rokiem użył nawet określenia "zorganizowana inwazja".
 
MR
źródło: rp.pl