Logo
Prezydent do Powstańców:"Jesteście nie tylko bohaterami powstania, ale jesteście też wychowawcami, wzorem"

fot. Wikimedia Commons

30 lipca 2016 13:02

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości związanej z obchodami 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. W swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał wartość poświęcenia, jakiego dokonali mieszkańcy Warszawy 1 sierpnia 1944 roku. 

"Jesteście nie tylko bohaterami powstania, ale jesteście też wychowawcami, wzorem. Jesteście tymi, w których wpatrzone są oczy młodego pokolenia i waszych dzieci, wnuków, i teraz prawnuków. Patrzą na was z dumą, pamiętają o wielkiej odwadze, o bohaterstwie, a przede wszystkim o miłosierdziu" – mówił Prezydent RP.

"Czasem pojawiają się głosy krytyki, ze strony publicystów, historyków, że powstanie było niepotrzebne, że to była hekatomba, która zmiażdżyła Warszawę, że wyginęło młode pokolenie, że straciliśmy kwiat patriotycznej młodzieży, w tym młodej inteligencji. Gdyby tak na to spoglądać, i gdyby się z tym zgodzić – z czym ja nie zgodzę się nigdy – to trzeba powiedzieć, że niepotrzebne było Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, bo żadne z nich nie zakończyło się zwycięstwem i ginęli młodzi Polacy. Tylko trzeba zadać sobie jedno pytanie: czy byłyby kolejne powstania, gdyby nie było poprzednich?" – podkreślał Andrzej Duda.

 

Paweł Jaworski
Źródło: 300polityka