Logo
Prezydent Duda na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”: Przywracamy godność państwu polskiemu

fot. Wikimedia Commons

29 sierpnia 2016 09:49

Prezydent Andrzej Duda wziął udział we wczorajszych uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". W swoim przemówieniu podkreślił, że po wielu latach udaje się przywrócić godność państwu polskiemu.

"To ważny dzień. Czy smutny? Bo przecież to pogrzeb. Nie. To nie jest smutny dzień. Najbliżsi smutek przeżywają od początku swojego życia, bo przecież ta śmierć nastąpiła 70 lat. Dziś są z nami potomkowie tych rodzin. Jeżeli smucić się, to tylko z tego powodu że aż 70 lat trzeba było czekać na ten pogrzeb. I aż 27 lat po 1989 r. O ile do 1989 roku rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali Inkę i Zagończyka, to przecież po 1989 roku teoretycznie nie. Jak to się stało, że trzeba było 27 lat czekać? 27 lat czekać, by Polska mogła pochować swoich bohaterów" – mówił prezydent.

"Dziś Polska odprowadza wreszcie w ostatnią drogę swoich bohaterów. W taką drogę, jaką im się należy. To nie będzie tylko pogrzeb, to będzie patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia, jakie państwo polskie czyni wobec swoich bohaterów. Ja nie mam przekonania, że my poprzez ten pogrzeb przywracamy im godność. Oni nigdy godności nie stracili. My przywracamy przez ten pogrzeb godność państwu polskiemu. Tak, to polskie po 27 latach odzyskuje godność przez ten pogrzeb. I przez pogrzeb „Łupaszki”. I wszystkich następnych Żołnierzy Niezłomnych, których nam się uda odnaleźć i pochować" – mówił Andrzej Duda.

"Państwo, aby mogło być silne, aby wychowywać młode” pokolenia, musi mieć bohaterów. I Polska ich ma. Ostatnim pokoleniem bohaterów, którzy oddali życie za Polskę są właśnie żołnierze niezłomni. Są powstańcy warszawscy, są wszyscy którzy wtedy walczyli najpierw z Niemcami, później z komunistami i zdrajcami" – podkreślił.

Paweł Jaworski

Źródło: TVP Info