Logo
Prezydent podpisał ustawę. Powstanie publiczny rejestr pedofilów

31 maja 2016 18:33

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zakłada stworzenie specjalnej bazy danych zawierającej informacje o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa seksualne. Rejestr dotyczący pedofilów będzie dostępny publicznie.

Ustawę przygotowało ministerstwo sprawiedliwości. Zakłada ona stworzenie rejestru składającego się z dwóch części. Jedna z nich będzie dostępna m.in. dla prokuratury, sądów, policji, ABW, Służby Celnej oraz administracji państwowej i samorządowej.

Do drugiej dostęp będzie miała także opinia publiczna. To właśnie w niej będą umieszczane informacje o osobach, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa seksualne popełnione wobec nieletnich, ze szczególnym okrucieństwem bądź popełnione w recydywie. Rejestr zawierałby informacje o mieście, w którym żyje przestępca oraz jego fotografię.

W szczególnych przypadkach sąd mógłby jednak postanowić o nieumieszczaniu danych w rejestrze publicznym. Chodzi tutaj o ochronę życia prywatnego oraz ważny interes prywatnego pokrzywdzonego lub jego najbliższych. Informacje o skazanym nie byłyby umieszczane również w przypadku, kiedy mogłyby spowodować "niewspółmierne surowe skutki".

Na podstawie rejestru, Komenda Główna Policji będzie prowadziła interaktywną mapę zawierającą informacje o przestępczości seksualnej.

 

źródło: rmf24.pl

N.