Logo
Prezydent Szwajcarii zachwala współpracę gospodarczą z Chinami

fot. Pixabay

21 stycznia 2017 23:20

Doris Leuthard będąca prezydentem Szwajcarii podczas konferencji prasowej przed przyjazdem przewodnicząc ego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga powiedziała, że jej zdaniem relacje między krajami weszły w nową erę.

Wizyta Xi Jinpinga tylko podkreśla, że Chiny i Szwajcaria są partnerami jeśli idzie o handel i gospodarkę oraz darzą się wspólnym zaufaniem. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych nastąpiło w 1950 roku.W 2016 roku doszło do podpisania partnerstwa strategicznego. Pomimo, że na świecie nakładane są co chwilę nowe bariery na przedsiębiorców, to współpraca pomiędzy Chinami a Szwajcarią jest oparta o porozumienie o wolnym handlu, które weszło w życie w 2014 roku. Mimo wielu pozytywów prezydent zauważyła, że kontakt nadal może być lepszy i zapewniła, że dołoży ona wszelkich starań, aby do tego doszło.

Jeszcze przed, a następnie w czasie swojej wizyty w Szwajcarii przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping podkreślał istotę „wspólnego celu”, jego koncepcji która pojawiła się w 2012 roku i kreuje obecną politykę współpracy z innymi krajami.

Pang Zhongying, dyrektor Centrum Studiów nad Globalnym Zarządzaniem na uniwersytecie Renmin powiedział, że z przykrością patrzy się na świat, który boryka się z problemami słabnących gospodarek i spowolnieniem ekonomicznym, jak również z niechęcią Zachodu do procesu globalizacji. Najważniejszym punktem w kooperacji z innymi jest odnalezienie „wspólnego celu”, który będzie prowadził do realizacji celów, na których zależy każdej ze stron. Pang opisał istotę koncepcji, jako „duszę nowej globalizacji”.

Dodał on również, że Chiny bardzo się udzielają jeśli chodzi o światowy rozwój, a Zachód może czerpać z tego korzyści, problemem jest jednak to, że korzyści są wykorzystywane głównie przez elity, które nie dzielą się z innymi warstwami społeczeństwa. "Antyglobalizacja nie tylko uderzy w Państwo Środka, ale w każdy kraj. Jednym z problemów jaki mamy obecnie są nierówności występujące w społeczeństwie, które w praktyce oznacza, że kraje wysoko rozwinięte zbierają wszystkie profity, a kraje rozwijające się nie dostają nic. Dlatego należy doprowadzić do reformy procesu globalizacji” – mówi Peng.    

Katarzyna Hajduk
Źródło: world.people.com.cn