Logo
Prof. z Cambridge zachęca do nauki języka polskiego

20 stycznia 2017 19:29

"Brytyjczycy powinni się uczyć polskiego, pendżabskiego i urdu, by zwiększyć spójność społeczeństwa" - powiedziała profesor Wendy Ayres-Banett, lingwistka z Uniwersytetu Cambridge.

Według Ayres-Banett mieszkańcy Wysp powinni uczyć się rodzimych języków imigrantów, zwłaszcza w miejscach gdzie stanowią oni duży odsetek mieszkańców. Może to poprawić stosunki w lokalnych społecznościach. "Patrząc na problem z punktu widzenia lingwistyki to bardzo dobrze, że wymagamy od imigrantów, by nauczyli się angielskiego, ale jako naród często nie widzimy, że sami też powinniśmy uczyć się innych języków. Zamiast tego uważamy, że jest to coś trudnego i zarezerwowanego wyłącznie dla elit" – zauważa.

"Brytyjczycy powinni mieć więcej okazji do nauki języków narodów mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Chodzi o języki takie jak polski, pendżabski i urdu, szczególnie tam gdzie wiele osób posługuje się tymi językami. Wysiłek zmierzający do wzajemnego zrozumienia swoich kultur i języków powinien być obustronny" - dodaje.

 

MR

źródłó: telewizjarepublika.pl