Logo
Projekt rezolucji autorstwa socjalistów, liberałów, zielonych, komunistów i chadeków krytykujący Polskę zostanie przyjęty w PE

fot. Wikimedia Commons

14 września 2016 08:40

Już dziś Parlament Europejski powinien przyjąć rezolucję potępiającą Polskę. Spośród trzech projektów rezolucji najbardziej prawdopodobnym wariantem wydaje się być ten autorstwa socjalistów, liberałów, chadeków, zielonych i komunistów. Dwie ostatnie grupy domagają się uwzględnienia poprawek, które zdecydowanie zaostrzą ton dokumentu.

Zarzuty, jakie zawarte zostały w dokumencie dotyczą przede wszystkim sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy projektu stwierdzają, że paraliż TK w Polsce zagraża demokracji, prawom podstawowym, praworządności w Polsce. Nie zabrakło też miejsca na krytykę ignorowania zaleceń Komisji Weneckiej przez rząd Beaty Szydło.

Europosłowie w przygotowanych poprawkach wzywają też Komisję Europejską do zajęcia stanowiska w sprawie trzech ustaw, proponowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi tutaj o ustawę medialną, o służbie cywilnej oraz ustawę antyterrorystyczną. Co ciekawe, dokument przygotowany przez europosłów zarzuca rządowi, że uważa chrześcijaństwo za jedyną podstawę europejskich wartości i kultury. Te poprawki, zgłoszone przez grupy zielonych i komunistów niemal na pewno nie uzyskają akceptacji pozostałej części europosłów.

PJ
Źródło: Interia