Logo
Prokuratura w Przemyślu wszczęła śledztwo ws. znieważenia RP i propagowania totalitaryzmu

21 sierpnia 2016 09:10

17 lipca Prokuratura Rejonowa w Przemyślu wszczęła śledztwo ws. publicznego znieważenia Rzeczpospolitej Polskiej oraz propagowania totalitarnego ustroju państwa. Do tych zdarzeń miało dojść 26 czerwca podczas marszu Ukraińców. O wszczęciu postępowania poinformowała sekretarz przemyskiej prokuratury rejonowej, Joanna Zalita. Zawiadomienie złożył Stanisław Żółkiewicz ze Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich.​

Podczas procesji ulicami Przemyśla, jeden z Ukraińców biorących w niej udział krzyczał: Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć. Uczestnicy wznosili też głośno banderowskie hasło: Sława Ukrajini! Herojam Sława! W trakcie pochodu, w którym uczestniczyła ukraińska orkiestra wojskowa, odegrano m.in. melodię uznawaną za hymn UPA. Ponadto, w marszu brali udział weterani tej zbrodniczej formacji. Jeden z nich, Wasyl Łasyczka, prezentował banderowskie symbole, w tym medal z wizerunkiem kata Polaków, Romana Szuchewycza. ​Jeden z Ukraińców biorących udział w procesji był ubrany w koszulę – wyszywankę w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA. Czerwono-czarną koszulę miał przyozdobioną przypinkami z symboliką banderowską.  – relacjonuje Polak.

W związku z powyższymi faktami Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważania Rzeczpospolitej Polskiej poprzez wypowiadanie obraźliwych słów w czasie procesji w dniu 26 czerwca 2016 roku w Przemyślu tj. o czyn z art. 133 kk. Ponadto, wszczęto śledztwo w sprawie publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa , poprzez wykonywanie pieśni i prezentowanie symboli popierających Ukraińską Powstańczą Armię w czasie procesji w dniu 26 czerwca 2016 roku w Przemysłu tj. o czyn z art. 256 par.1 kk. 

Natalia Wiślińska

Źródło: kresy.pl