Logo
Przedstawiciele kilku państw spotykają się by rozmawiać o UE. Polska nie została zaproszona

fot. Wikimedia Commons

25 czerwca 2016 09:15

Przywódcy państw założycielskich Unii Europejskiej spotkali się w Berlinie, żeby rozmawiać o przyszłości UE. Rozmowy ministrów Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemiec, Francji i Włoch odbywają się bez udziału pozostałych państw członkowskich.

Efektem wczorajszej decyzji Brytyjczyków, którzy w referendum zdecydowali o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej, w Berlinie spotkali się przedstawiciele 6 państw by rozmawiać o przyszłości Wspólnoty. Co z pozostałymi państwami? Nie zostały zaproszone do rozmów. Trwają rozmowy dotyczące dalszej koncepcji UE. Wśród propozycji jest pogląd, który mówi o zacieśnianiu współpracy w wąskiej grupie, jest też opinia o hamowaniu pogłębiania integracji i większej roli państw narodowych w dalszej integracji.

W Parlamencie Europejskim wynik brytyjskiego referendum z pewnością dla wielu wydawał się nieprawdopodobny, stąd też pośpiech i chaos w szeregach przywódczych Unii Europejskiej. Rozmowy w zamkniętym gronie są odbierane przez pozostałe państwa członkowskie jako marginalowanie ich roli, czemu trudno się dziwić.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Wirtualna Polska / fot. Wikimedia Commons