Logo
"Przelej krew w rocznicę Powstania warszawskiego". ks. Kancelarczyk:"Ojczyzna to nie tylko ziemia. To także wszyscy, którzy ją kochają"

fot. Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego/Facebook

12 lipca 2016 09:13

1 sierpnia będziemy obchodzić kolejną, 72 rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego. Kolejny raz Warszawa zatrzyma się w godzinę "W", aby upamiętnić cierpienie i walkę miasta. Kilka minut później wszystko wróci do normy. Czym jest norma? Lekką nutą obojętności, którą nierzadko spotyka się na ulicach. Pojawiła się jednak akcja, która może to zmienić.

"Przelej krew w rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego" to akcja, która łączy w sobie motyw patriotyczny i szczytny cel. O tym, że Ojczyzna potrzebuje naszej uwagi także dziś, rozmawiałem z księdzem Tomaszem Kancelarczykiem – współorganizatorem akcji.

Paweł Jaworski: "Przelej krew w rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego" nawiązuje do wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Dziś nie musimy oddawać życia za Ojczyznę, możemy oddawać krew. Skąd pomysł na akcję? Do kogo trafi krew?

ks.Tomasz Kancelarczyk: W Polsce krew jest potrzebna, zwłaszcza w czasie wakacyjnym. Dla centrów krwiodawstwa to trudny czas, ponieważ krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a zapotrzebowanie rośnie z uwagi na wypadki. Sukces ubiegłorocznej akcji zmobilizował nas, aby powtórzyć to na większą skalę. Liczymy na to, że będzie to kilkadziesiąt punktów krwiodawstwa. Liczymy, że ludzie przyłączą się do akcji. Krew to dar, ale także wyraz patriotyzmu. Przelanie krwi w czasie Powstania warszawskiego, walka mimo ryzyka utraty zdrowia i życia była takim czymś takim w 1944 roku. Teraz takim wyrazem patriotyzmu może być oddanie krwi.

Oddanie krwi jako wymiar patriotyzmu, w kontekście wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Patriotyzm wciąż jest ważny?

Oczywiście! Ta symbolika może być dobrym początkiem postrzegania patriotyzmu w większym wymiarze. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić takiej małej rzeczy jak oddanie krwi, to czy jesteśmy w stanie zrobić więcej? To jest akcja, która uświadamia pojęcie Ojczyzny i narodu. Ojczyzna to nie tylko ziemia. To także wszyscy, którzy tą ziemię kochają. To jest naród polski. Można więc powiedzieć, że krew oddana w ramach akcji będzie symbolicznym oddaniem krwi dla narodu polskiego. 

Kto może oddać krew? Jakie są przeciwskazania?

Po pierwsze – wiek. Każdy, kto chciałby oddać krew musi mieć ukończone 18 lat i mieć przy sobie dowód tożsamości. Wynika to z uwarunkowań prawnych. Przy okazji można się przebadać, dzięki czemu dowiemy się o stanie naszego zdrowia. Istnieją uwarunkowania medyczne, ale o nich dowiecie się w Centrach Krwiodawstwa.

W jakich miastach można będzie oddać krew?

Zgłosiło się do nas już kilkunastu koordynatorów. Mówią "mamy fajną grupę, chętnie oddamy krew w ramach akcji". My zgłaszamy to do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, określając w przybliżeniu liczbę chętnych osób. Krew można oddać w każdym mieście, w najbliższym znanym Centrum Krwiodawstwa. Może być bez szumu, ponieważ chodzi o ideę i cel. Wszystkich, którzy chcą wziąć udział w akcji zachęcam do dołączenia do wydarzenia na Facebook'u, gdzie można dowiedzieć się więcej.

"PRZELEJ KREW W ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO NA FACEBOOK"

W akcję włączył się też prawdziwy bohater, kapitan Zbigniew Piasecki ps."Czekolada", który brał czynny udział w Powstaniu warszawskim...

Tak. Miło nam poinformować, że patronat nad akcją: "Przelej krew w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego", objął Pan Kapitan Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada", harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, który służył w Zgrupowaniu "Ruczaj", a następnie w Batalionie "Miłosz". 

 
Z ks. Tomaszem Kancelarczykiem rozmawiał Paweł Jaworski