Logo
Putin chce przerzucić miliony Rosjan na Syberię

bbc.com

8 maja 2016 16:30

W Rosji będzie miała miejsce współczesna wersja XIX-wiecznej północnoamerykańskiej wędrówki ludów, jednakże na o wiele większą skalę.

W poniedziałek prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która da obywatelom możliwość aplikacji o 2,5-akrową działkę na dalekim wschodzie Rosji. Ogromny region, rozciągający się od Syberii do arktycznych terenów w pobliżu Alaski, to 6,2 milionów kilometrów kwadratowych, gdzie mieszka zaledwie 7,4 milionów mieszkańców z całkowitej populacji Rosji, liczącej 143 miliony osób. Tereny te często są wskazywane jako najrzadziej zaludnione na świecie.

„Postrzegamy ten projekt jako możliwość samorealizowania się obywateli Rosji na dalekim wschodzie kraju oraz przyciągnięcia tam nowych mieszkańców” – powiedział zeszłego lata Aleksander Gałuszka, minister do spraw rozwoju rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Przedstawiciele rządu wyrazili nadzieję, że plan spowoduje przeniesienie się więcej niż 36 milionów ludzi na Syberię. To optymistyczne założenie dotyczy szczególnie okolic południowej granicy, gdzie 6 milionów Rosjan stoi naprzeciw 90 milionów Chińczyków. Kreml jest głęboko zaniepokojony, że któregoś dnia Chiny mogą zaanektować połacie syberyjskiej dziczy, z których i tak już teraz korzystają, wydobywając tam gaz, ropę, a także wycinając drzewa.

 

 

MM

źródło: mnn.com