Logo
Radny PO kupował głosy. Dostał wyrok

24 maja 2016 11:29

Były radny Platformy Obywatelskiej kupował głosy podczas wyborów samorządowych w 2010 r. w Wałbrzychu. Teraz otrzymał wyrok sądu.

Były radny Wałbrzycha Stefanos E. został skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 5 tys. złotych grzywny. Wyroki usłyszały również cztery osoby, które współpracowały przy procederze korupcji wyborczej.

Stefanosowi E. udowodniono tzw. sprawstwo kierownicze oraz przekazanie 8 tys. i 5 tys. złotych w celu zdobycia odpowiedniej liczby głosów. 

Oprócz sprawowania mandatu radnego, skazany był również przewodniczącym zarządu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. 

Do kupowania głosów dochodziło w październiku i listopadzie 2010 r., zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej tury wyborów samorządowych. Proceder dotyczył wyborów do rady miasta, powiatu oraz wyborów na prezydenta miasta Wałbrzycha, które wygrał kandydat PO Piotr Kruczkowski. Po ujawnieniu skandalu rok później, Sąd Okręgowy w Świdnicy unieważnił wybory na prezydenta miasta oraz częsciowo unieważnił wybory do rady miasta.

 

źródło: IAR

N.