Logo
Rafalska: Będą potrzebne dodatkowe pieniądze na program 500+. "Uprawnionych więcej niż zakładaliśmy"

fot. Wikimedia Commons

25 sierpnia 2016 10:18

Minister Rafalska była gościem Telewizji Republika. W programie poruszono temat 500+, które jak się okazuje, będzie wymagało dodatkowych pieniędzy z budżetu ponieważ ilość wniosków przewyższyła założenia rządu.

"O programie 500+ nie mówimy, że jest obciążeniem dla budżetu, ale jest ważną inwestycją, o dużej stopie zwrotu. W 2017 koszt będzie nawet wyższy niż zawarto to w Ocenie Skutków Regulacji. Wtedy mówiliśmy że ten program to ponad 22 mld złotych. Jednak na ten program trzeba będzie przeznaczyć dodatkowo kilkaset milionów, bo okazało się że liczba uprawnionych rodzin i dzieci będzie trochę większa, niż nasze szacunki" – mówiła minister Rafalska.

"Tych "pierwszych dzieci", które korzysta z naszego program, a więc tych, które muszą spełnić kryterium dochodowe poniżej 800 zł w programie otrzymuje świadczenie 1 mln 470 tysięcy. My prognozowaliśmy, że to będzie 1 mln 300-320 tysięcy. Tych dzieci jest więcej niż naszych prognozach wstępnych. Zakładaliśmy, że będzie to dotyczyć 30% "pierwszych dzieci", a mamy dotyczy 32%. Ten element socjalny tego programu jest nieźle realizowany" – poinformowała.

Paweł Jaworski
Źródło: Telewizja Republika