Logo
Real Madryt usuwa ze swojego herbu krzyż. Chce stać się bardziej popularnym wśród wyznawców Allaha

26 stycznia 2017 16:32
Pięć lat temu Real Madryt zawarł porozumiemienie z firmą dystrybucyjną ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedno z jego postanowień wejdzie w życie za miesiąc. Od marca  herb na klubowych pamiątkach sprzedawanych w ZEA, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Bahrajnie i Omanie będzie pozbawiony krzyża na zwieńczeniu korony.

Klub sporo na tym zarobi. Szacuje się, że około 50 milionów euro. Decyzja oczywiście oficjalnie nie jest motywowana względami ekonomicznymi, lecz  szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw położonych nad Zatoką Perską.

Nie po raz pierwszy Real Madryt usuwa krzyż ze swego herbu. Zrobił to już w 2012 r., gdy budowano Real Madrid Resort Island w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w 2014 r. w ramach porozumienia ze swym partnerem handlowym - Bankiem Narodowym w Abu Dhabi. Wywoływało to wówczas protesty zarówno członków, jak i kibiców hiszpańskiego klubu.

Real Madryt nie jest pierwszym klubem europejskim, który rezygnuje z symboli chrześcijańskich pod naciskiem swych muzułmańskich partnerów biznesowych. FC Barcelona usunęła ze swego herbu krzyż św. Jerzego, by móc sprzedawać więcej koszulek klubowych w krajach muzułmańskich. Z kolei francuski klub Paris Saint Germain, należący do rodziny królewskiej w Katarze, również zmienił swój herb, na którym nie pojawia się symbol kołyski królewskiej, gdyż element ten został uznany za obraźliwy w świecie arabskim, jako związany z dynastią, która brała udział w wyprawach krzyżowych.

 

MR

źródło: KAI, niedziela.pl